Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Rolników SWOJAK Sanok, 23.01.2025 r.
38-500 Sanok
ul. Sadowa 30/9
Pan
Andrzej Domański
Minister Finansów
ul. Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa
WNIOSEK
O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ
Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 902) zwracamy się z prośbą o udostępnienie informacji w zakresie projektu ustawy dot. KSeF2.
W szczególności dla naszej organizacji ważkie są kwestie dotyczące:
- Stanowisk zgłoszonych w ramach opiniowania projektu ustawy z dnia 5 listopada 2024 r. (numer w wykazie: UD158) tj. ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – terminy zgłaszania stanowisk w przedmiotowej sprawie minęły 19 i 22 listopada 2024 roku.
- Dotrzymania terminów wynikających z komunikatu Ministerstwa Finansów z 06.11.2024 roku (www.gov.pl), w którym m.in. zagwarantowano przedsiębiorcom zakończenie procesu legislacji w zakresie projektu ustawy KSeF2 w I kwartale 2025 roku.
UZASADNIENIE
Rok temu, dokładnie 19 stycznia 2024 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu terminu wdrożenia KSeF do momentu zakończenia audytu, zakończenia konsultacji z biznesem i opracowania znowelizowanych przepisów prawa w tym zakresie.
Zgodnie z opiniami Ministerstwa Finansów: wdrożenie i rozwój KSeF jest jednym z priorytetów ministerstwa w zakresie polityki fiskalnej.
Ministerstwo Finansów zadeklarowało rozwiązania, które mają uprościć wdrożenie i używanie KSeF, zwłaszcza w pierwszym okresie obowiązywania systemu.
Kluczowym z tych rozwiązań jest obowiązkowy termin wprowadzenia KSeF (poza wyjątkami w okresach przejściowych, wynikających z ww. ustawy).
- Ministerstwo Finansów deklaruje wprowadzenie obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników (dla podatników czynnych i podatników zwolnionych z VAT), z uwzględnieniem etapowania:
- od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,
- od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.
Terminy te zostały utrzymane również na mocy ww. projektu ustawy KSeF2
W związku w tym stwierdza się, iż:
- Z uwagi na to, iż kończy się styczeń 2025 r., a na stronie RCL nadal brakuje stanowisk zgłoszonych w ramach opiniowania projektu ustawy z dnia 5 listopada 2024 r. przedsiębiorcy wyrażają zaniepokojenie i domagają się informacji dotyczących dalszych kroków w zakresie kontynuacji prac legislacyjnych w zakresie wdrożenia projektu ustawy KSeF2
- Realnie przedsiębiorcom zostało zaledwie 8 miesięcy na wdrożenie kosztownego projektu tej rewolucyjnej zmiany dotyczącej e-fakturowania, po odjęciu okresów wakacyjnych, urlopowych i świątecznych oraz innych dni wolnych od pracy.
- Wdrożenie tak kosztownego i skomplikowanego systemu e-fakturowania jakim jest KSeF to przede wszystkim: olbrzymie nakłady finansowe na technologie, czas potrzebny na analizę przepisów prawa i wybór odpowiedniego systemu dla swojej branży, szkolenia techniczne i prawno-podatkowe kadr w całym przedsiębiorstwie, negocjacje, aneksy umów dot. współpracy z kontrahentami, nowe procedury (wewnętrzne i zewnętrzne) obiegu dokumentów itp.
- Prawo gospodarcze musi opierać się na solidnych fundamentach. Tworzą je filary prawa przedsiębiorców, a jednym z nich jest klauzula pewności prawa. Przedsiębiorcy winni mieć pewność co do kształtu i terminów nowelizacji przepisów prawa, w oparciu o które winni są prowadzić swoje biznesy.
- Przedsiębiorcy wdrażający KSeF jak również branża IT tworząca oprogramowanie apeluje o ostateczny plan działania i harmonogram prac prowadzonych przez Ministerstwo Finansów
W związku z powyższym wnioskujemy o dostarczenie informacji dot.:
Stanowisk zgłoszonych w ramach opiniowania projektu ustawy z dnia 5 listopada 2024 r. (numer w wykazie: UD158) tj. ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – terminy zgłaszania stanowisk w przedmiotowej sprawie minęły 19 i 22 listopada 2024 roku.
SPOSÓB I FORMA UDOSTĘPNIENIA INFORMACJI:
– dokonanie pilnej aktualizacji wpisów na stronach RCL odnośnie stanowisk zgłoszonych w ramach opiniowania projektu ustawy z dnia 5 listopada 2024 r. (numer w wykazie: UD158) lub przesłania ich wnioskującemu w formie elektronicznej
DODATKOWO prosimy o pilne przesłanie informacji, które pozwolą przedsiębiorcom na zaplanowanie prac wdrożeniowych dot. reformy KSeF:
– potwierdzenie ww. terminów wejścia w życie obowiązkowego KseF
– potwierdzenie terminów zakończenia prac legislacyjnych dotyczących KSeF w I kwartale 2025 r. i przesłania tych informacji wnioskującemu w formie elektronicznej na adres mailowy.
Zarząd Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Rolników SWOJAK
Karol Skorek – Prezes Zarządu
Artur Szczepek – Wiceprezes Zarządu
Luiza Pieprzyk – Przewodnicząca Zespołu ds. Legislacyjnych przy SPIR SWOJAK
Otrzymują:
- Adresat
- a/a
Do wiadomości:
Pan Dr n. ekon. Jarosław Neneman
Podsekretarz Stanu
Ministerstwo Finansów
ul. Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa
email: Sekretariat.PT@mf.gov.pl
W dniu 11.02.2025 r. otrzymaliśmy następującą odpowiedź:
Pan
Karol Skorek
Pan
Artur Szczepek
Pani
Luiza Pieprzyk
Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Rolników SWOJAK
swojak@swojak.org
legislacja@swojak.org
Dotyczy wniosku z 23 stycznia 2025 roku* o udostępnienie
informacji publicznej
Szanowni Państwo,
w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej1) informuję, że Państwa
wniosek dotyczący m.in. stanowisk zgłoszonych w ramach opiniowania projektu
ustawy z dnia 5 listopada 2024 (numer w wykazie: UD 158) nie może zostać
rozpatrzony w terminie określonym w art. 13 ust. 1 ustawy z uwagi na konieczność
dokonania dodatkowych ustaleń w sprawie.
Przewidywany termin załatwienia sprawy – do 28 marca 2025 roku.
Podstawa Prawna
1. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z
2022 r. poz. 902).
Z upoważnienia Ministra Finansów
Roksana Mendelowska – Sitarska
Naczelnik wydziału
Biura Ministra